Blandede tanker om hjemmeundervisning

 

Jeg har af og til gennem mine blogindlæg som på hjemmeundervisnings forummet givet utryk for at grøften mellem de som vælger unschooling og de som vælger hjemmeundervisning er blevet dybere, netop fordi vores forskelligheder ikke altid passer sammen. I grunden tænker vi nok ens – om hvordan børn skal lære – men forskellen består i den måde vi alle gør det på. Vi er ikke alle ens skruet sammen og handler udfra vores hver især overbevisning – men vores tankegang er ens med hensyn til at vores børn skal lære i frihed og demokrati.

Hvad er det så som er gået galt? Er det mig som har skruet hjemmeunundervisning “forkert” sammen? Jeg har jo som alle andre “bare” fulgt min overbevisning og forsøgt at “se” de forskellige undervisningsformer fra alle vinkler. Selv har jeg min egen metode – nøjagtig som alle de andre hjemmeundervisere – Som et udgangspunkt lod jeg min yngste søn, Mathias kigge de mails igennem som er kommet til mig de senere dage – derefter lod jeg ham kigge på unschoolings forummet og hans absolutte mening var at “det er jo også sådan du har gjort med os mor!”

Hvad er det som er galt? Det spørgsmål har jeg stillet mig selv mange gange gennem de sidste dage. Det eneste svar jeg kan komme på er at der ikke er noget galt – Folk må have deres overbevisninger og bruge dem til det formål de finder er de rette for dem og det har jeg stor respekt for. Ligesom at jeg naturligvis også håber at folk har den samme respekt for min måde/metode at håndtere mit forum/hjemmeúndervisning på.

Jeg har også overvejet at helt trække mig ud af det her. Hvorfor have alle de spekulationer om noget som rent reelt er slut for mit vedkommende?? Men så tænker jeg på de hjemmeundervisnings år hvor jeg selv stod alene med det hele og det var ofte svært fordi man skulle få det hele til at gå op i hat og briller samtidig skulle man takle tilsynet med ens hjemmeskole – og det skal andre nye hjemmeundervisere ikke gå igennem – derfor må og skal jeg kæmpe  for min side.

En anden vigtig ting er de hjemmeundervisere som kontakter mig privat – fordi de ikke lige nu og her vil have noget ind på forummet – og som har brug for hjælp og støtte. Jeg husker endnu da jeg i december sidste år førte en over time lang samtale pr. telefon med en fortvivlet mor som ikke vidste hverken ud eller ind – så må jeg tilstå at sådanne episoder gør det værd at kæmpe for.  Men jeg overvejer stadig om jeg skal trække mig  – men kan jeg det? – jeg ved det ikke lige nu !

Vi er mange som har kastet os over de amerikanske ideer – der i blandt mig selv. Vi er blevet for amerikanske i vores tankegang -  og det tror jeg vi skal til livs på en eller anden måde – for vi bor i Danmark og er under danske forhold – derfor må vi til at tænke mere dansk. Ikke at vi skal skippe vores ideer og tankegang – men disse skal overføres til danske ideer og tanker. Jeg ville ønske at flere hjemmeundervisere ville blogge om deres hver i sær hjemmeskole – ligesom jeg selv har gjort – og gør. Måske er det en måde at komme vores forskelligheder til livs således at nye tilkommende hjemmeundervisere bedre kan danne deres egne indtryk. Det kunne på sigt være dejligt at man kunne skifte de amerikanske blogs/hjemmesider ud på forsiden og erstatte dem med danske blogs/hjemmesider.

Jeg vil gerne lave hjemmeundervisning til en blog side – det kan gøres meget enkelt at hver hjemmeunderviser får deres eget hjørne – men det kræver jo at nogen er med på ideen – jo flere jo bedre og jo mere bliver vi hørt !

Comments are closed.