Specielle vanskeligheder

På denne side vil jeg lægge links og ideer til børn med specielle vanskeligheder.

Boardmarker:    http://www.handicstore.dk/shop.asp?ID=1407&IID=99&PID=438108&gclid=CM-V_In48Z0CFcsz3godpiIGMQ

Do2Learn:  http://dotolearn.com

Stjernebørn: http://www.stjerneboern.dk/17685704

Kat- Kassen: http://www.cat-kit.com/da/

For læsesvage: www.alkalaer.dk

For dyslektikere: http://www.chriba.dk/products.asp  og  http://www.hokbh.dk/?pid=16

 For alle: http://www.spf-herning.dk/Default.asp

I Danmark bliver de fleste børn med autisme vanskeligheder støttet gennem TEACCH (Treatment and Education of Autistic and related Communication-Handicapped Children) Læs mere om der her: http://www.teacch.com/  og her: http://www.autizme.dk/teacch.6

Andre metoder er: ABA:  http://www.abaforum.dk/danmark/index.php

 DOMAN metoden: http://www.hjernetips.dk/index.php?f=2&id=233

SON RISE metoden: Denne metode findes som en “behandling” for autister. I midlertid tager jeg skarpt afstand fra denne metode – da den går ud på at kosten helbreder autisme og at børn som kommer på en speciel kost bliver helbredt for deres autisme.

MARTE MEO metoden: http://www.martemeo.dk/

For dyslektikere:

Maria Summer metoden: http://www.folkeskolen.dk/ObjectShow.aspx?ObjectId=20946

Davis metoden: http://www.davisdyslexia.com/

Jeg vil gerne fremhæve The Sims spillene! Børn med sociale vanskeligheder kan have stor gavn af disse spil – da de gennem det lærer at danne og styre en familie på godt og ondt. Vi har selv brugt The Sims til vores drenge med et godt resultat – så lad bare børnene spille :)