En finger – javist – men den er ikke normal – slet ikke!
Den er øm – meget hævet – klør som ind i pokker – og man kan faktisk ikke rigtig klø en finger, det er stort set umuligt – men jeg lider i øjeblikket.
Udover min forkølelse som jeg stadig kæmper med – det er reduceret til irriterende hoste, harke og græd der står ud af begge øjne – jo jo jeg er hårdt ramt i øjeblikket – så blev jeg natten mellem lørdag og søndag flittigt besøgt af en myg som syntes den skulle have en fest på mig.
Resultat 3 store myggestik på ryggen – en på håndleddet og så den på fingeren. Håndleddet og fingeren er værst og jeg hæver op som pokker da jeg er meget overfølsom for sådan noget.
Min finger er så hævet at jeg ikke kan knytte hånden – det går helt op over håndryggen og samles sammen med det jeg har på siden af håndleddet.
Så der er ikke andet for end at tage antihistaminer – og det gør jeg for det hjælper til at jeg om et par timer kan bruge hånden igen.
